سوالات متداول یوتل مودم

انواع مودم یوتل کدام است ؟
مودم GPON ، مودم VDSL و مودم ADSL و مودم LTE
مودم GPON چیست ؟
GPON مخفف Gigabit Passive Optical Network است . با توجه به ارائه خدمات متداول با استفاده از فیبر نوری به منازل ، مودم GPON می تواند با اتصال به این بستر سرعت اشتراک گذاری بالایی ( دانلود با سرعت 488.2 Gbps و آپلود با سرعت 244.1 Gbps ) را در اختیار بگذارد .
مودم ADSL چیست ؟
ADSL مخفف واژه لاتین Asymmetric Digital Subscriber Line است . مودم ADSL امکان برقراری ارتباط پر سرعت ( دانلود با سرعت 24 Mbps و آپلود با سرعت 2 Mbps ) ، با استفاده از بستر مخابراتی بدون اشغال شدن خط تلفن و به شیوه های امن فراهم می کند .
مودم VDSL چیست ؟
VDSL مخفف واژه لاتین Very high bit rate Subscriber Line است . عملکرد این مودم ها از بسیاری جهات شبیه به مودم ADSL است به علاوه می تواند سرویس هایی مانند VoIP و HDTV را نیز برای کاربران با سرعت بالا فراهم کند ( دانلود با سرعت 52 Mbps و آپلود با سرعت 16 Mbps ) .
مزایا ADSL چیست ؟
- برقراری ارتباط پر سرعت اینترنت بدون اشغال شدن تلفن و هزینه مکالمه تلفن - برقراری ارتباط پر سرعت جهت ایجاد VPN ( شبکه مخصوص مجازی ) - برقراری ارتباط پر سرعت صوتی و تصویری ویدیو کنفرانس از بستر اینترنت - استفاده همزمان از اینترنت ، تلفن و فکس
چرا از GPON استفاده کنیم ؟
متدوال ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه فیبر نوری برای شبکه های مبتنی بر FTTH جهت انتقال فایل های ویدیویی و یا مصارف آنلاینی که به پهنای باند بالایی نیاز دارد استفاده از GPON می باشد . به علاوه هزینه نگهداری شبکه های مبتنی بر FTTH و PON به مراتب از شبکه های مبتنی بر کابل های مسی پایین تر است به علاوه فناوری های جدید هر روز در حال توسعه هستند و استفاده از فیبر نوری افزایش یافته است. صرفنظر از هزینه های تعمیر و نگهداری فیبر ، باز هم هزینه تمام شده استفاده از بستر PON به صرفه است .
فناوری GPON چگونه کار می کند ؟
GPON یا Gigabit Passive Optical Network یک فناوری ارسال یک نقطه به چند نقطه است که می تواند یک OLT ( Optical Line Terminal ) را به چند ONT که به نام ONU هم شناخته می شوند وصل می کند . یک شبکه GPON از اسپلیترهای پسیو بین OLT و ONT برای توزیع کردن طول موج به نحوی که همه ONT ها بتوانند آن را ببینند، استفاده می کند.
با استفاده از مودم GPON از چه سرویس های می توان استفاده کرد ؟
همه سرویس های رایج با حجم و پهنای باند بالا را می توان در این سرویس استفاده کرد . ویدیو ، مالتی کست ، سیستم VoIP ، تلویزیون HD ، بازیهای آنلاین ، سرویس های VPN و Emulated TDM (T1/E1) و بسیاری از موارد دیگر می تواند توسط مودم GPON برای کاربران فراهم شود .